Дизайн однушки: місія «вмістити все»
Талановитий дизайн однокімнатної квартири, навіть дуже маленької, перетворює обмежену площу на збалансоване середовище для життя. Що мається на увазі?
Комфорт визначається тим, чи здатний простір ненав'язливо і повною мірою задовольнити наші персональні повсякденні потреби. Це відноситься як до побуту, так і до культурно-емоційних аспектів. Комусь важливо мати місце для хобі або роботи, які у усіх різні. Інші гостро потребують самоти хоч на півгодини в день. З цієї точки зору важлива не кількість «квадратних метрів», а їх функціональність.
Тобто дизайн однокімнатної квартири — це тільки в малій частині про декор, зовнішньою «красивості». Основні сили спрямовані на створення планування і інтер'єру, здатних виконувати функції, що закладаються в них, і при цьому «зберігати обличчя» під натиском повсякденної експлуатації.
Якщо ми говоримо про 1 кімнатну квартиру для постійного проживання, то її дизайн-проект викликає найбільшу складність. У розпорядженні є занадто мало місце, на якому треба розмістити дуже багато речей — і не перетворити будинок на вічну неохайну комору.
Тому ми не рекомендуємо витрачати час на перегляд в інтернеті картинок 1001 ідеї для дизайну однокімнатної квартири, а починати планувати.
Вивірене планування однокімнатної квартири — обов'язкова база для подальшого проектування
Ми починаємо роботу над новим дизайном 1 кімнатної квартири із складання списку індивідуальних цілей проекту :
- Для кого розробляється дизайн-проект? У сім'ї з дитиною, студента, пари в похилих роках будуть різні потреби.
- Що треба обов'язково, що дуже бажано, а від чого можна відмовитися? Складається детальний список з розставлянням пріоритету. Наприклад, людині, не мислячій своє життя без велосипеда, його треба десь зберігати. А фанат кулінарних експериментів не готовий пожертвувати функціональністю кухні. В той же час заміна ванни на душову кабіну не відчуватиметься дуже гостро, особливо якщо це дозволить розмістити повноцінну пральну і сушарну машини.
- Який є бюджет на ремонт? Щоб реалізувати дизайн однушки, потрібні гроші. І краще, якщо їх виявиться досить, інакше ремонт зависне на півдорозі.
Така анкета разом з точним плануванням однокімнатної квартири в масштабі стає відправною точкою. На ній промальовувалися основні маршрути пересування, робиться розставляння меблів, вбудованих систем зберігання, побутової техніки. Опрацьовуються варіанти комфортнішого перепланування і зонування.
Дуже важливо при роботі з маленькою однокімнатною квартирою бачити увесь дизайн цілісно. Немає окремої кімнати, кухні, ванни, коридору — цей пов'язаний наскрізною функціональністю простір, хай і з перегородками.
Дизайн однокімнатної квартири нерозривно пов'язаний з інженерними системами
Коли точно відомо, що і де знаходитиметься, приходить черга електрики, сантехніки, опалювання і інших комунікацій. Кожна система — це окремий проект. У «ХАТА Design» його виконують профільні інженери.
- Електрика і освітлення
Тут головне правило — краще більше, чим менше. Зайва розетка не створює проблем. Але відсутність потрібної або незручне розташування вимикача ви кожного разу відчуватимете з безпорадним обуренням. Складаючи проект по розводці електричних кабелів, слід передбачити: - розетки для усіх побутових приладів з підведенням індивідуального дроту до потужних споживачів;
- вимикачі, у тому числі прохідні (коли два окремі вимикачі управляють однією групою освітлення) — наприклад, один біля входу до кімнати, інший біля ліжка;
- місце для щитка — приховане від очей, але що забезпечує швидкий доступ.
Окремий момент — освітлення. Світло формує атмосферу і робить дизайн однокімнатної квартири завершеним. Правило хороших фахівців — мінімум три рівні освітленості : - Основний — це яскраве освітлення простору в цілому. Класика — центральна люстра, яку в маленьких однокімнатних квартирах краще замінити врізними розподіленими світильниками або багатофункціональними рейковими системами.
- Функціональний або локальний — підсвічує певні робочі зони. Приклади — світло над стільницею в кухні, бра або торшери біля ліжка або крісел, лампи над дверцями шафи. Вони створюють комфортні умови і дозволяють не використати основне світло, якщо він заважає іншим домочадцям. У 1 кімнатній квартирі це принципово важливо.
- Фоновий — це акценти і способи зонувати маленьке приміщення. Ними не варто як надмірно захоплюватися, так і нехтувати.
Усі ідеї і побажання обов'язково відбиваються в дизайн-проекте. Так вони точно не вислизнуть з уваги при постановці завдання будівельникам. - Слабкострумові системи
Сюди входять зазвичай інтернет, кабельне телебачення, домофон, аудіо. Усі ці дроти краще відразу прокласти в стінах. - Водопровід і каналізація
Труби подання води можна протягнути у будь-яку точку. З каналізаційними складніше — необхідно дотримуватися ухилів і мінімізувати повороти. Це накладає обмеження на розставляння сантехніки, пральної і посудомийної машин. - Опалювання
Радіатори — невід'ємна складова інтер'єру однокімнатної квартири в Україні. Напевно, це більше мінус. Але є і плюс — їх завжди можна вписати в дизайн або зробити практично непомітними. Як і підводи до них.
Стиль для дизайну однокімнатної квартири
Зверніть увагу, більшість статей про ідеї для однокімнатної квартири розпочинаються з перерахування оптимальних стилів дизайну. Ми ж про них не говорили доки ні слова. Ситуація така, що стилістична складова на маленьких просторах виходить на другий план. Ну немає місця для цілеспрямованого відтворення якої-небудь ідеї. Безглуздо займати дефіцитне життєве середовище декором заради декору.
Спочатку — функціональність. Вона стає скелетом, на який вже органічно лягають завершальні штрихи у вигляді обробок, колірної палітри, акцентів. Тільки так можна забезпечити комфортну багатофункціональність.
З цієї точки зору найбільш прийнятними стилями в дизайні інтер'єру однокімнатної квартири будуть:
- Мінімалізм. Це прямі лінії меблів і планування, біла гамма, мінімум деталей. Ніякого прикрашення. У чистому вигляді відчувається незатишним і не усім підходить. Але це відмінна база для інших концепцій.
- Скандинавський. Грунтується на світлій, приглушеній палітрі, простих формах, натуральних матеріалах. Допускає дозовану присутність ретро. Знакова особливість — багато текстилю, який часто виглядає як хенд мейд, аксесуари з історією (фото, картини, світильники). Для дизайну квартири з 1 кімнатою це кращий вибір.
- Неокласика. Від традиційної класики тут залишилися витіювате фрезерування фасадів, дозоване використання ліпнини, фризів, молдингов, текстиль трохи складнішої форми. У іншому це сучасний минималистичный стиль, який гармонійно впишеться в однушку невеликої площі.
- Лофт. Упор робиться на необроблених або імітуючих невинну текстуру матеріалах — бетоні, цегляній кладці, металі, дереві. Комунікації часто залишають відкритими, але при цьому ретельно підходять до їх монтажу. Вигоди лофта очевидні — менше обробки, більше простору. Але за зовнішньою брутальністю ховається дуже багато роботи і великі бюджети. Вибираючи цей шлях, слід розсудливо оцінити свої сили, а ще краще удатися до послуг досвідченої команди.
- Хай-Тек (Hi - Tech). Це в крайньому ступені технологічний мінімалізм. Головні герої — скло, метал, пластик, дорога і якісна техніка, футуристична геометрія. Багато світла, яке формує складну систему. Будинок космічний корабель — це про нього. У реалізації найдорожчий, тому в чистому вигляді зустрічається рідко. Для однокімнатної квартири і українського характеру більше підійде його спрощена і затишна варіація — Техно. Він допускає мінімальне вкраплення дерева. Основна гамма — сірий, білий, хакі, сталь.
- Модерн. Ідея — природна обробка, спрощення класичних ліній, відмова від неюзабельного прикрашення. Пріоритет віддається натуральним матеріалам і текстилю.
- Контемпорари. Це досить еклектичний стиль з тенденцією до простоти, функціональності, мінімалізму. У нім добре уживаються фабричні елементи меблів масового виробництва з авторськими розробками. Для дизайн-проекта маленької однокімнатної квартири — у самий раз.
Ці 7 варіантів — зовсім не остаточний вердикт. За бажанням замовника «ХАТА Design» створювала інтер'єри однокімнатних квартир в інших стилях, і виходило відмінно. Інше питання, що рішення вимагало високої кваліфікації не лише дизайнерської команди, але і будівельників. А ще індивідуального виготовлення майже кожного предмета обстановки, що зовсім не дешево.
Деякі лайф хакі при створенні дизайну маленьких квартир
Удома хочеться відпочивати. Щоб розслабитися, нашій свідомості потрібний простір і мінімум кричущих деталей. Тому основне завдання в плануванні однокімнатної квартири — максимально розширити межі простору, що відчуваються. У цьому напрямі деякі прийоми працюють просто відмінно:
- Для стін і підлоги вибирається фонова обробка в нейтральній гаммі. Добре працюють фарбування, декоративна штукатурка. Вони довговічніші, а в умовах обмежених габаритів навантаження на поверхні збільшується. Акцент доречний, але максимум на одній стіні. Ще краще передоручити це завдання декору — покривалам, шторам, картинам. Так ви зможете варіювати інтер'єр без глобальних переробок.
- Не треба дробити. Працюємо з цілісними поверхнями. Дрібні деталі вносять відчуття хаосу. Якщо є якісь дрібниці, які представляють для вас цінність, хороший хід — згрупувати їх в єдину композицію.
- Прибирайте зайві межі. Наприклад, в інтер'єрах однокімнатних квартир органічно виглядає годинник, від якого залишилися тільки стрілки і покажчики цифр.
- Системи зберігання — вбудовані і в стелю. У такій варіації вони стають частиною стіни і як би «випадають» з поля зору, а значить — не захаращують простір.
- Прямі вертикалі і горизонталі. Вони візуально розширюють стіни і підводять стелю.
- Перегородки у вигляді «змійки». Ідея в тому, що стіна у вигляді ламаної лінії утворює ніші. У них можна вбудувати системи зберігання, при цьому не звужуючи і без того вузькі проходи. Наприклад — з одного боку буде гардероб в передпокої, а з іншою — повноцінна шафа в кімнаті.
- Світлопрозорі легкі перегородки. Чим менше перешкод зустрічає наш погляд, тим більшим здається простір.
- Дзеркала і глянсові поверхні. Відображення примушують наш мозок «добудувати» реальність. Але їх треба правильно розташувати.
- Прості стелі. У ідеалі — білі матові. Якщо робиться дизайн однокімнатної квартири в старій забудові з низькими стелями, ми настійно рекомендуємо базові натяжні конструкції. Для високих новобудов можливі обережні відступи.
Прочитавши статтю цілком, може скластися враження, що дизайн-проект однокімнатної квартири — це дуже складно. На практиці так воно і є. Тому послуги фахівців в цій області стають популярними.
Чому все більше українців замовляють проект однокімнатної квартири у дизайнерів «ХАТА Design»?
Спочатку здається, що це зайва витрата грошей. Але у результаті:
- Ви бачите зразковий результат ще до початку робіт і зможете оцінити, наскільки він вам підходить.
- На руках буде кошторис матеріалів і робіт — порядок витрат не виявиться сюрпризом.
- Коли усі рішення прийняті і є чітке керівництво до дії, роботи виконуються набагато швидше.
- При необхідності ми проведемо шеф-нагляд або візьмемо управління будівництвом у свої руки.
Наші клієнти живуть в різних точках України і за кордоном. Відстань — не перешкода. Первинна безкоштовна консультація допоможе зрозуміти, наскільки наші підходи відповідають вашому світогляду. Звертайтеся — із задоволенням з вами познайомимося!